Ciğerlerin Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ciğerlerin Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Ciğerlerin Su Toplaması, Biri akciğerin dış yüzünü diğeri ise göğüs duvarının iç yüzünü saran, iki akciğer zarının arasında kalan boşlukta sıvı birikmesine ciğerin su toplaması denir. Akciğeri çepeçevre saran zara plevra adı verilir. Akciğerin su toplamasına ise plörezi denir. Akciğere bağlı ya da akciğer dışında birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkar.

Akciğeri saran zar ile göğüs duvarını saran zar arasında normalde, kaygan ve çok az miktarda sıvı bulunur. Akciğerin dış zarından salınan bu sıvı, akciğeri çevreleyen iç zar tarafından emilir. Plevra boşluğunda meydana gelen bu sıvı akışı, emilimde ve salgılamada bir sıkıntı olmadığı zaman ortalama 20 mililitre düzeyinde sabit kalmaktadır. Bu dengeyi bozacak herhangi bir sıkıntı olduğunda, plevra arasında sıvı miktarı artarak plörezi diye adlandırılan ciğerlerin su toplaması olarak da bilinen klinik tablo ortaya çıkar.

Ciğerlerin Su Toplaması Belirtileri Nelerdir?

Göğsün yan kısmında batıcı ağrı ve toplanan suyun miktarına göre nefes darlığı en önemli belirtileridir. Ağrı hapşırırken, nefes alırken, öksürürken ciğere bıçak batması olarak tarif edilir ve çok çok derinde hissedildiği söylenir. Ağrı yaygın şekilde bulunmamakla birlikte belli bir bölgede ve sabittir. İltihaplanmış akciğer zarlarının, solunum esnasında birbirine sürtmesiyle ağrı ortaya çıkar. Ağrının oluştuğu bölge dinlendiğinde, plevra zarının birbirine sürtmesi esnasında frotman adı verilen ses duyulur. Ciğerin su toplamasına eşlik eden başka semptomlarda vardır. Bunlar yüksek ateş, terleme, üşüme, kilo kaybı ve iştahsızlıktır.

Ciğerlerin Su Toplaması Neden Olur?

Verem ciğerin sıvı toplamasına neden olan ve en üst sıralarda yer alan hastalıklardan biridir. Her yaş grubunda görülebilirken genellikle genç erişkinlerde ortaya çıkar. Diğer bir sebep ise plöreziye sebep olan akciğer kanseridir. Akciğer kanseri doğrudan plevraya yerleşebilir ya da kanser hücreleri kana salınım sonucunda, plevrayı istila ederek su toplanmasına sebebiyet vermektedir. Bunun dışında virüsler, bakteriler, başka solunum yolu enfeksiyonları, göğüste travma ve göğüs ameliyatı sonrasında meydana gelebilmektedir. Akciğerin kendi hastalıkları dışındaki etkenlerde ciğerde sıvı toplanmasına neden olmaktadır. Kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, akciğer kanseri dışındaki kanser türlerinin plevraya yayılması, romatoid artrit, lie, ailevi Akdeniz ateşi ve karaciğer sirozu bu tablonun oluşmasına neden olabilir.

Akciğerin Su Toplamasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz şikâyetler sonrasında hasta hekime başvurur. Hekimin akciğeri dinleme esnasında plörezi olan bölgede, solunum seslerinin azalması ve kaybolması gözlemlenir. İkinci aşamada ilk tetkik akciğer grafisi olmakla birlikte birçok hastada sıvının varlığı tespit edilir. Çok az kısmında sıvı tespit edilememiş ise göğüs ultrasonografisi istenebilir. Gerek duyulan durumlarda bilgisayarlı tomografide kullanılabilir. Bu tetkikler sıvının oluştuğu bölge ve sıvı miktarı hakkında bize bilgi vermenin yanı sıra akciğer dokusuyla ilgili bilgi edinmemizi de sağlar.

Göğüs duvarından plevraya bir enjektör yardımıyla girilerek sıvıdan numune alınır. Sıvıda kanser hücresi varlığı ya da enfeksiyon varlığı araştırılır. Enfeksiyon tespit edilmiş ise antibiyotik tedavisi uygulanır. Diğer bir yöntem kapalı plevra biyopsisi ve açık plevra biyopsisidir. Bu tetkikler sonucunda hastaya, altta yatan sebeplere bağlı tedavi uygulanır.

Ciğerlerin Su Toplaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ciğerlerin Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Ciğerlerin Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Ayakkabı Vurması Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Ayakkabı Vurması Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Elektronik Sigara Akciğer Su Toplaması

Elektronik Sigara Akciğer Su Toplaması

Ayak Su Toplaması Nasıl Geçer?

Ayak Su Toplaması Nasıl Geçer?

Güncel

Anne Karnındaki Bebekte Su Toplaması

Anne Karnındaki Bebekte Su Toplaması

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6