Kalp Ameliyatı Sonrası Akciğerde Su Toplanması
15 Mayıs 2024

Kalp Ameliyatı Sonrası Akciğerde Su Toplanması

Kalp Ameliyatı Sonrası Akciğerlerde Su Toplanması, hayatın devamlılığını sağlayan organ olan kalbe uygulanan cerrahi müdahale sonrasında akciğerlerde vücut sıvısı birikimi meydana gelebilir. Özellikle vücut direnci yitirildiğinde söz konusu bu organda su toplaması sağlığı olumsuz yönde etkiler. Zararlı bakteri ve virüslerin bulaşıcı özelliği kalp ameliyatı sonrası akciğerlerde su toplanması problemini tetikleyerek şişlik, kızarıklık, kaşıntı, iltihap, yanma ve ağrı hissini beraberinde getirir. Hal böyle olunca solunumda güçlük yaşanır.

Kalp ameliyatı sonrası akciğerlerde su toplanması, tıbbi olarak pulmoner ödem olarak adlandırılan bir durumdur. Kalp ameliyatı sonrası akciğerlerde sıvı birikmesi, genellikle kalp fonksiyonlarının düzelmesiyle ilişkilidir ve ameliyat sonrası dönemde yaygın olarak görülebilir.

Pulmoner ödem, kalbin etkili bir şekilde kan pompalayamaması nedeniyle kan basıncının artması ve akciğerlerdeki damarların sıvıyı süzme yeteneğinin bozulması sonucunda oluşur. Bunun sonucunda akciğer dokusunda sıvı birikir ve nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum gibi belirtiler ortaya çıkar.

Kalp ameliyatı sonrası akciğerlerde sıvı birikmesi, ameliyatın tipine, kişinin genel sağlık durumuna ve ameliyat sonrası dikkat edilen faktörlere bağlı olarak değişebilir. Özellikle kalp yetmezliği olan hastalarda, ameliyat sonrası dikkatli bir izlem ve tedavi gerekebilir.

Akciğerlerde sıvı birikmesi durumunda, hasta genellikle oksijen tedavisi alır ve diüretikler gibi ilaçlar kullanılır. Diğer tedavi seçenekleri arasında solunum desteği sağlamak için solunum cihazları kullanmak, sıvı alımını ve tuz tüketimini sınırlamak, kalp fonksiyonunu desteklemek için ilaçlar kullanmak yer alabilir. Bu tedavilerin amacı, sıvı birikimini azaltmak, akciğerleri rahatlatmak ve solunum fonksiyonlarını iyileştirmektir.

Kalp Ameliyatı Sonrası Akciğerlerde Su Toplanması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hayati önem taşıyan kalp ameliyatı sonrası akciğerlerde su toplaması tedavisi dalında Uzman bir hekim tarafından kontrol altına alınmalıdır. Bu hususta ertelenmeden önlem alınması yaşamın tehlikeye girmesini engellemeye imkân tanır. Cerrahi operasyon veya hekimin önerdiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması iyileşme açısından son derece önemlidir.

Diğer yandan kalp ameliyatı sonrası akciğerlerde su toplanması tedavisi için vitamin ve mineral bakımından zengin nitelikli gıdaların tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirerek tedavi sürecine hız kazandırır. Vücut sıvısının toplandığı akciğer organlarında su kabarcıkları oluşturması zehirlenmeye de sebep olabilir. Bu nedenle tedavi aşamasının başlatılması ile yatak istirahatinin yapılması ve aşırı hareketlilikten kaçınmak da bu rahatsızlığın giderilmesi yönünde fayda sağlar.

Kalp Ameliyatı Sonrası Akciğerde Su Toplanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yanık Sonrası Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Yanık Sonrası Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Dizin Su Toplaması Nedenleri?

Dizin Su Toplaması Nedenleri?

Bacakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Bacakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Güncel

Deride Su Toplaması Nasıl Geçer?

Deride Su Toplaması Nasıl Geçer?

Güncel

Ayakta Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6