Akciğer Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Akciğer Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer su toplaması akciğerin dış katmanında bulunan zarın iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Toplumumuzda zatülcenp olarak bilinen bu hastalığın adı plörezidir. Kalp ve böbrek yetmezliği ve zatürre hastalığı sonucunda ortaya çıkan akciğer su toplaması sonucunda akciğerler normalden daha fazla genişler ve ürettiği sıvı miktarı artar. Akciğere ve iç dokulara bağlı olan iç zar organın daha iyi çalışmasını sağlarken göğüs duvarına bağlı olan dış zar ise akciğer dış etkilere karşı koruyucu bir görev üstlenir. İç ve dış zar arasında plevra adı verilen boşlukta biriken su nefes alışverişini oldukça zorlaştırır. Plevra boşluğunda bir yandan akciğerin çalışmasını sağlayan kaygan bir sıvı üretilirken diğer yandan vücut bu sıvı emerek sıvı miktarı kontrol altında tutulur. Ancak zatürre gibi ciddi bir hastalık sonucunda bu sıvının miktarı oldukça artış gösterir. Kanlı ya da koyu sarı renkte olan bu sıvı tıpkı kanser hastalarınınkine benzer özelliktedir. Tedavi edilmediğinde çok ciddi sonuçlar doğurabilen akciğer su toplaması eğer kalp ve börek yetmezliği gibi bir sorundan kaynaklanıyorsa akciğere ulaşan kan basınç değerinin artması nedeniyle su toplar. Eğer zatürre nedeniyle akciğerlerde su toplama ortaya çıkmışsa bunun nedeni ise akciğerlerdeki damarların geçirgenlik seviyesinin artmasıdır. Genellikle koyu sarı renkte görülen bu sıvı bazen kanla karışık halde görülebilir. Toplumumuzda en fazla zatürre hastalığı sonucunda akciğerlerin su topladığı görülse de bazen akciğerin bakteri ve virüslere karşı dirençsiz kaldığı durumlar da olabilir.

Akciğer Su Toplaması Belirtileri Nelerdir?

Akciğerlerin iç ve dış dokularının yapısal özelliklerinin bozulması sonucu ortaya çıkan plörezi hastalığının en belirgin özelliği nefes darlığıdır. Özellikle uyku esnasında daha fazla hissedilen nefes darlığı nedeniyle hasta sırt üstü yatamaz. Nefes alışveriş zorluğuna ani batma şeklinde görülen akciğer ağrıları da eşlik eder. Hapşırma ve öksürme esnasında daha da şiddetlenen ağrıların yanı sıra kuru öksürük, yüksek ateş, titreme, baş dönmesi, gece terlemesi, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi sorunlar da görülebilir. Ağrıların şiddeti ciğerlerde biriken su miktarına göre artabilir. Nefes alırken ya da nai hareket esnasında ciğerlerin birbirine sürtünmesi nedeniyle batar şeklinde acılar hissedilebilir.

Plörezi Hastalığının Tedavisi Nedir?

Hastalığın ortaya ilk çıktığı andan itibaren tedavi edilmemesi halinde hızla ilerleyerek ölümle sonuçlanabilen ciddi problemler doğurabilen akciğer su toplaması tanısının konulabilmesi için öncelikle ağrı olan nokta tespit edilir. Dinleme cihazı ile bu nokta dinlenir. Ciğerlerin birbirine sürtünmesinden kaynaklanan frotman adı verilen bir ses duyulur ve sıvı miktarı belirlenir. Ardından torosentez adı verilen bir işlemle akciğere iğne batırılıp sıvı örneği alınır ve incelenir. Gereken testler yapıldıktan sonra eğer sıvı miktarı az ise antibiyotik ilaçlar kullanılarak sıvının kurutulması amaçlanır. Eğer sıvı miktarı bütün ciğerleri saracak kadar fazlaysa ameliyatla ciğerlerdeki sıvı akıtılarak boşaltılır. Ameliyat sonrası hastanın kontrolleri yapılır ve normal yaşamına döner.

Akciğer Su Toplaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Güncel

Yumurtalık Kanserinde Karında Su Toplanması

Yumurtalık Kanserinde Karında Su Toplanması

Güncel

Ayak Su Toplaması Nasıl Geçer?

Ayak Su Toplaması Nasıl Geçer?

Dizin Su Toplaması Nedenleri?

Dizin Su Toplaması Nedenleri?

Testis Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Zarının Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Zarının Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Su Toplaması Nasıl Geçer?

Yüzde Su Toplaması Nasıl Geçer?

Su Toplaması Nasıl Geçer?

Su Toplaması Nasıl Geçer?

Ciltte Su Toplaması Nasıl Geçer?

Ciltte Su Toplaması Nasıl Geçer?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6