Kulakta Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kulakta Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Su Toplaması, halk arasında sık görülen rahatsızlıktır. Özellikle çocuklarda kulak problemi devamlı olur. Kulak içinin iltihaplanması ile kulakta su toplaması oluşur. Orta kulak bölgesi içinde oluşan sıvının birikmesi ile kulakta sağlık sorunu oluşmaya başlar. Kulak zarı problemi, alerji, fonksiyon bozukluğu kulakta rahatsızlık oluşturur. Kulak iltihaplanması kulak içinde şiddetli ağrı, sızı oluşturur. Kulak içinin enfeksiyon kapmasıyla kulak tıkanır. Kulak içi hava almaz. Orta kulak içinde sıkışan sıvı mikrop, bakteri oluşturur ve sürekli çoğalır. Orta kulağın hava taşıyan östaki tüpünün yetersiz çalışması ile kulakta iltihaplanma ve enfeksiyon oluşur. Sigara içilen ortam ve hava kirliliği kulakta tıkanma oluşturur. Kulakta su toplaması görülür. Kulakta oluşan ağrı ciddiye alınmalıdır. Kulak zarını zedeleyebilir ve işitme kaybına yol açabilir. Mutlaka doktora gidilmelidir.

Kulakta su toplama belirtileri nelerdir?

Kulakta oluşan ağrı kişinin vücut direncini düşürür. Birçok sağlık belirtisi oluşur. Şiddetli kulakta ağrı ve sızı görülür. Kulakta şişlik oluşur. Yanak ağrısı ve diş ağrısı oluşur. Kulak akıntı oluşur. İştahsızlık oluşur. Kulak ağrısı geceleri daha çok ağrıdığı için uyku düzensizliği olur.

Kulakta su toplama tedavisi nasıl yapılır?

Kulakta oluşan iltihap orta kulakta su toplama oluşturur. Doktor kontrolü ile ilaç tedavisi uygulanır. Antibiyotik tedavisi ve ağrı kesici hasta iyileşene kadar devam edilir. Antihistaminik ilaç kullanılır. Kulak içinin açılması için kulak spreyi ve kulak damlası kullanılır. 1 hafta içinde kulak iyileşmeye başlar. Kulak bölgesinde iyileşme olmazsa kulak içinde ciddi sorun olduğu gözlemlenir. Kulakta su toplaması kulak zarına zarar vermiş olabilir. İşitme kaybı sorunu oluşturabilir. Böyle durumda ameliyat tedavisi hastaya uygulanır.

Kulakta Su Toplaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bacakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Bacakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Güncel

Deride Su Toplaması Nasıl Geçer?

Deride Su Toplaması Nasıl Geçer?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6