Karaciğer Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Karaciğer Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer, insan vücudunda bulunan ve hacmi en büyük olan organdır. Karaciğer su toplaması oldukça ciddi bir karaciğer rahatsızlığının habercisidir ve bu nedenle önemsenmelidir. Yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda bu organın yaklaşık 500 civarında görevi yerine getirdiği belirlenmiştir. Karaciğer, vücuttan zehirli maddeleri atmak, enzimleri emilerek yeniden kullanılabilir hale getirmek gibi çok hayati işlevleri üstlenir. Sonuç olarak, bu görevlerden birinin bile aksaması hayati önem taşıyan başka rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle, karaciğer su toplaması sorunu varlığı tespit edildiği an önemsenmeli ve gereken tedaviler yapılmalıdır.

Karaciğer Su Toplaması Nedenleri

Bu sağlık sorununun çok çeşitli nedenleri olabilir. Genel olarak değerlendirildiğinde, karaciğerde su toplanması sorunu tek başına ortaya çıkmaz; bazı rahatsızlıkların sonucu olarak oluşur. Bu rahatsızlıklar arasında ilk sırayı siroz hastalığı alır. Siroz hastalarının yüzde 85'inde karaciğerin su toplaması sorunu görülebilir. Alkol, karaciğere büyük hasar verebilir. Fazla tüketilen alkol, karaciğer hücrelerinin yenilenmesini önler ve sonuç olarak siroz hastalığı oluşur. Karaciğer su toplamasına çok ender olarak fazla kilolu olmak da neden olabilir. Bunun nedeni, fazla kilolu kişilerin normal kilodaki kişilere göre aynı fiziksel aktiviteleri yaparken daha fazla güç sarf etmeleridir. Fazla güç kullanımı, karaciğer hücrelerinin hasar görmesine neden olur ve sonuç olarak karaciğer su toplaması oluşabilir. Karaciğerde biriken su miktarı 500 ml kadar olursa kişi bunu fazla hissetmeyebilir, ancak biriken su bu değerden fazla olursa bazı belirtiler görülebilir.

Karaciğer Su Toplamasının Belirtileri

 • Kişi aç ya da tok olmasına bakılmaksızın aşırı derecede şişkinlik hissi yaşar.
 • Karın bölgesinde şişkinlik oluşur. Oluşan şişkinlik, fazla kilolu olmayan kişilerde daha kolay görülür.
 • Bu sorun olan kişilerde anlam verilemeyen nedensiz yorgunluk durumu oluşur.
 • Karaciğerde su toplanması sorunu ilerleyen kişilerde nefes alıp vermede güçlük oluşur.
 • Biriken sıvının miktarına bağlı olarak kişinin çeşitli vücut kısımlarında sararmalar meydana gelir.

Karaciğerin işlevlerini yapamamasının sonucu olarak görülebilen su toplanması, safra ve karaciğer içinde biriken sıvının atılamamasının bir sonucudur. Bu sağlık sorunu görülen kişilere tuz alımını sınırlayıcı bir diyet verilir. Diyet sonucu vücuda alınan tuz miktarı azaldığından karaciğer su toplaması sorunu azalma gösterir ve kişi rahatlar. Ayrıca, idrar söktürücü özelliğe sahip ilaçların kullanılması ile tedavi sürdürülür. Hastada düzelme olup olmadığını anlamak için diüretik özelliği olan ilaçlar ve kişinin kilosunun azalması fikir verir. Eğer bu tedavilere cevap alınamıyorsa, o zaman biriken sıvının boşaltılması gerekir.

Ek Tedavi Yöntemleri ve Önlemler

Karaciğer su toplaması tedavisinde, doğru teşhis ve zamanında müdahale büyük önem taşır. Bunun yanı sıra, hastaların yaşam tarzlarında yapacakları bazı değişiklikler de tedavi sürecine olumlu katkıda bulunabilir. Örneğin, alkol tüketiminin tamamen bırakılması, dengeli ve sağlıklı bir diyet uygulanması, düzenli egzersiz yapılması ve doktor önerilerine eksiksiz uyulması gereklidir.

Karaciğer su toplaması, ciddi sonuçlar doğurabilecek bir sağlık sorunudur. Bu nedenle, belirtiler gözlemlendiğinde vakit kaybetmeden bir sağlık uzmanına başvurulmalı ve gerekli tedavi sürecine başlanmalıdır. Bu sayede, hastalığın ilerlemesi durdurulabilir ve kişinin yaşam kalitesi artırılabilir.

Karaciğer Su Toplaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Elde Su Toplaması Nasıl Geçer?

Elde Su Toplaması Nasıl Geçer?

Güncel

Gebelikte Beyinde Su Toplanması

Gebelikte Beyinde Su Toplanması

Güncel

Akciğerde Su Toplanması Bitkisel Tedavisi

Akciğerde Su Toplanması Bitkisel Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6