Akciğerde Su Toplaması Kanser
15 Mayıs 2024

Akciğerde Su Toplaması Kanser

Akciğer Su Toplaması Kanser, tıp adıyla plörezi, halk arasında ise zatücenp adı ile tabir edilmektedir. Akciğer zarının iltihaplanması sonucunda iki akciğer zarının arasında oluşan boşlukta su toplamaktadır. Bu boşluğa plevra adı verilmektedir. Akciğerin dış yüzünü ve göğüs duvarının iç yüzünü saran iki akciğer zarı vardır. Dış zar göğüs duvarına bağlıdır. İç zar ise akciğere ve iç dokulara bağlıdır. Akciğer su toplanmasının birçok sebeple oluşabilmektedir. Akciğer su toplanması sonucunda akciğerin genişlemesine neden olur. Bu durum hastanın solumasına da engel olmaktadır. Akciğerde bulunan sıvı her zaman dengededir. Akciğer su toplaması kanseri bu dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Akciğer kanseri dışında başka birçok hastalık akciğerde su toplamasına neden olmaktadır. Bunlar kalp yetersizliği, böbrek hastalıkları yemek borusu kanserini plevraya yayılması gibi birçok hastalıklar akciğer su toplanması kanserine nedenleri arasındadır. Akciğer su toplanması kanseri hastaya zor anlar yaşatabilir. Hastada akciğer su toplaması durumunda vücudunun belli bölümlerinde ağrılar meydana gelmektedir. Akciğer su toplaması kanser en riskli kanser çeşitlerinden biridir.

Akciğer Su Toplaması Kanser Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Akciğer su toplamasına neden olan akciğer veya akciğer dışı hastalığına bağlı belirtiler dışında göğsün yan kısmında görülen şiddetli ağrı, toplanan sıvının miktarına göre değişen şiddetli nefes darlığı en sık görülen belirtilerdir. Ağrı, hastanın ilk belirtisi göğüsün de ya da sırtında tek bir noktada oluşan ağrıdır. Bu ağrılarının en önemli özelliği derin nefes alırken, hapşırırken, öksürürken batıcı tarzda ve şiddetli olmasıdır. Akciğer zarının iltihaplanması solunum hareketlerinin birbirine sürtünmesinden kaynaklanmaktadır. Nefes darlığı ise akciğer zarları arasında oluşan sıvının miktarına bağlıdır. Sıvı miktarı arttıkça nefes darlığı daha faza hissedilir. Sıvı miktarı fazla olan hastalar sırt üstü yatmakta zorlanırlar. Sıvının bulunduğu tarafın üzerinde yatarak rahat etmektedir. Öksürük, akciğerinde sıvı birikimi oluşan hastalarda kuru öksürük görülmektedir. Nedeni akciğer zarlarındaki öksürük refleksi oluşan noktaların uyarılmasıdır. Bu öksürük kurudur, genelde balgam çıkarmazlar. Hastalar öksürürken daha fazla ağrı hisseder. Üşüme ve titreme, yüksek ateş ile başlayan hastalık belirtileri daha çok akciğere ait enfeksiyon, bunun komplikasyonu olarak plöreziyi düşündürür. Akciğer tüberkülozlu hasta ile teması olan ve kilo kaybı, iştahsızlık, gece terleme, öksürük gibi görülen hastada plevra zarının tüberküloz hastalığı akla gelmektedir. Genelde ampiyem bakteriyel pnömoni, akciğer apsesi veya bazı diğer solunum yolu enfeksiyonu gibi göğse bir travmadan sonra veya göğüs ameliyatından sonra da görülen komplikasyon olarak da meydana gelmektedir.

Akciğer Su Toplaması Kanser Tedavisi 

Akciğer su toplaması, antibiyotik tedavisi ve enfeksiyonlu sıvının göğüsten akıtılmasıyla tedaviye başlanmaktadır. Hastanın durumuna göre sıvı birkaç iğneyle boşaltılabilir. Doktor hastanın kültür sonucuna göre en etkili antibiyotiği verecektir.

Akciğer Su Toplaması Kanser Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Yetmezliği Akciğer Su Toplaması

Kalp Yetmezliği Akciğer Su Toplaması

Akciğerde Su Toplaması Kanser

Akciğerde Su Toplaması Kanser

Anne Karnında Bebeğin Karnında Su Toplaması

Anne Karnında Bebeğin Karnında Su Toplaması

Yanık Su Toplaması Nasıl Geçer?

Yanık Su Toplaması Nasıl Geçer?

Kulakta Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Su Toplaması Nasıl Geçer?

Ayak Su Toplaması Nasıl Geçer?

Güncel

Yüzde Su Toplaması Nasıl Geçer?

Yüzde Su Toplaması Nasıl Geçer?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6