Beyinde Su Toplaması Riskleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Beyinde Su Toplaması Riskleri Nelerdir?

Beyinde su toplaması riskleri, insan sağlığını tehdit eden bu hastalık büyük olasılık ile ölümle sonuçlanıyor. Ancak hastalığın erken teşhisi ve erken müdahalesi hayat kurtarmaktadır ve tedavisi hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu rahatsızlık beyin boşlukları içerisinde aşırı beyin omurilik sıvısı biriktirmesi ile ortaya çıkmaktadır. Hastalık hemen hemen her yaş grubu arasında kendini gösterebilme özelliğe sahiptir. Beyinde yer alan omurilik sıvısının beyin boşluklarında belirli bir dolaşma düzeni bulunmaktadır. Beyinde su toplaması rahatsızlığı iki şekilde incelenmektedir. Bunlardan birincisi tıkanmaya bağlı meydana çıkmakta olan su toplamasıdır. İkincisi ise aşırı omurilik sıvısı birikiminden dolayı meydana gelmekte olan hastalıktır. Beyinde su toplaması gibi rahatsızlara genellikle doğumsal anomaliler ve dandy walkel sendromu neden olmaktadır. Bu tür hastalıklar kendini öncelikle kafa basıncında artış olarak gösterir. Bu gibi belirtiler özellikle bebeklerde belirgin durumlar ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra huzursuzluk, gelişme geriliği, beslenmede zorluk, kusma, uyuklama ve gözlerin aşağı doğru sarkması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Beyinde su toplaması riskleri nelerdir?
  • Vücutta kitle oluşumuna neden olabilir ve bu kitlenin sebep olması ile birtakım tıkanıklar meydana gelebilir.
  • Emilim bozuklukları riski ortaya çıkabilir.
  • Beyinde su toplaması riskleri arasında beyin kanaması tehlikesi ve kafa travmaları gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.
  • Ayırca menenjit gibi hastalıklar emilim bozukluğuna yol açabilir ve hidrosefali gibi sorunlara yol açabilir.
Beyinde su toplaması riskleri oldukça sağlık ve yaşam için oldukça önemli bir konudur. Bu hastalığın tedavisi ilaçlar ile ne yazık ki mümkün değildir. Beyinde oluşmuş olan su toplaması ancak ameliyat ile tedavi edilmektedir. Hastalıklarda yapılan bu tür ameliyatlar beyinde toplanmış olan suyun karın zarına, kalbe ve akciğer zarını altına aktarılır. Bu tür işlemlerin hızlı bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra ameliyattan sonra hastanın düzenli takip altında olması oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası beyinde oluşabilecek herhangi bir olumsuz durum hayatı tehlikeleri de beraberinde getirebilir.

Beyinde Su Toplaması Riskleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalp Yetmezliği Akciğer Su Toplaması

Kalp Yetmezliği Akciğer Su Toplaması

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6