Yanık Su Toplaması Nasıl Geçer?
20 Haziran 2024

Yanık Su Toplaması Nasıl Geçer?

Yanık su toplaması, sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alır. Çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelir ve derideki hücrelerin ölmesiyle su toplaması gözlenir. Deri, üst deri ve alt deri olmak üzere iki bölüme ayrılır. Üst deride oluşan tahribat su toplamasını tetiklerken, alt derideki tahribat sinir uçlarında hasar oluşmasına sebep olur. Küçük su toplamalarına vezikül, büyük su toplamalarına bül ismi verilmektedir. Yanık su toplaması durumunda, oluşan kabarcıkların patlatılmaması gerekmektedir. Patlatılması, yaranın enfeksiyon, mikrop, virüs gibi zararlı oluşumlarla karşılaşmasına ve iltihaplanmaya neden olabilir. Bu nedenle su kabarcıklarına müdahale edilmemesi son derece önemlidir. Deride oluşan su kabarcıkları ateş, buhar, kimyasal deterjanlar veya zararlı güneş ışınları sebebiyle meydana gelir. Güneşe uzun süre maruz kalınması sonrasında su kabarcıklarının yavaş yavaş çoğaldığı belirtilmektedir.

Yanık Su Toplaması Nasıl Geçer: Uygulamalar

 • Yanığın bulunduğu alanın temiz olması son derece önemlidir. Yanık hangi sebepten olursa olsun vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalı ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra tedavi edilmelidir.
 • Birinci derece yanıklar kolay atlatılırken, ikinci, üçüncü ve dördüncü derece yanıklarda tedavi gereklidir. Bu süreçte su kabarcıklarının bulunduğu alanın patlatılmaması ve kendiliğinden iyileşmesi için müdahale edilmemesi son derece önemlidir.
 • Ancak üçüncü ve dördüncü derece yanıklarda doktorun isteğine bağlı olarak su kabarcıklarına müdahale edebilir. Bu süreçte müdahale edilecek alanın hijyen kurallarına uygun olarak temizlenmesi ve su kabarcığının patlatılması yapılabilir. Sürekli bu bölgenin dezenfekte edilmesi ile yaranın bulunduğu alanın temizliği sağlanır.
 • Yanık su toplaması durumunda yapılan yanlış uygulamalar enfeksiyon oluşmasına ve başka hastalıklara sebebiyet vereceği için dikkatli olunmalıdır. Su kabarcıklarının tedavi edilmesi için hangi sebepten dolayı oluştuğunun bilinmesi gerekmektedir.
 • Bu süreçte kişide şiddetli ağrılar olduğu için doktorun uygulayacağı ağrı kesici tedavisi son derece önemlidir. Ayrıca yaranın bulunduğu alanda sızı fazla olduğu için uygun kremler kullanılarak bu bölgenin uyuşturulması sağlanır.
 • Su kabarcıkları travma gibi sebeplerden dolayı meydana gelmişse bu bölümde bulunan su kabarcığının patlatılması ve içinin boşaltılması faydalıdır. Ancak ateş yanığı için bu işlem uygulanmaz.
 • Su kabarcığı bu bölümde oluşan yanık sebebiyle fizyolojik sıvı oluşmasına sebebiyet verir. Bu nedenle kişinin müdahale etmeden, içerisindeki ölü hücrelerin sıvı ile dışarı çıkması sebebiyle oluştuğu ve yarayı tedavi etme özelliği bulunduğu belirtilmektedir.
 • Yanık su toplaması durumunda kişinin yoğurt ve diş macunu gibi uygulamalardan kaçınması son derece önemlidir. Tedavi süreci içerisinde uygulanan yanlış yöntemler yanığın daha fazla yayılmasına sebebiyet verir.
 • Ciddi ve çok olan su kabarcıkları yanığının tedavi edilmesi için doktorun uygulayacağı cerrahi yöntemler gerekebilir. Yanığın bulunduğu alan büyükse, bu bölgedeki kabarcığın patlatılarak gerekirse vücudun başka alanından alınacak deri ile bu bölgenin yama yapılması sağlanır. Böylelikle su kabarcığı tedavi edilir.

Yanık Su Toplaması Nasıl Geçer Yorumları

soru

Efgan

29 Mayıs 2024 Çarşamba

iki ay kadar önce yeğenimin eli yandı. Çok kötü bir şekilde yandı eli hep kabardı su topladı. İlk gün sardılar parmakları birbirine yapışmış. İkinci günü açtılar parmaklarını ayırdılar. Derisini soydular. Böylece üç kere derisini soydular. Neredeyse suni deri uygulaması yapılacaktı. Şimdi biraz daha iyi ama iz kalır mı merak ediyorum.

Cevap yaz
cevap

Ceyhun

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Oncelukle yasina gore degiskenlik gostwrsede muhakkak iz kalir. yaniklarin derecesi i kalma konusunda onemlidir agir yaniklarda derin izler kalirken birinci derece yaniklarda yanan bolgeye gore kalmayadabilir. Bu gibi durumlarda ilk mudahale çok onemlidir. O yuzden yanik vakialarinda orada iseniz ilk yapmaniz gereken soguk komprestir. Yani buz veya dolap karidir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Su Toplaması Nasıl Geçer?

Su Toplaması Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

Akciğer Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Altı Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Deride Su Toplaması Nasıl Geçer?

Deride Su Toplaması Nasıl Geçer?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6