Akciğer Su Toplaması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Akciğer Su Toplaması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Akciğerde su toplaması ameliyatı insan sağlığı açısından oldukça önemli bir cerrahi uygulamadır. Bu durum göğüs içerisinde meydana gelmektedir. Ancak akciğerin genişlemesine neden olur ve bu genişleme ile nefes alışverişine engel olan bir durumdur. Göğüs kafesinde bulunan boşluğun içerisinde sürekli olarak bir sıvı vardır. Dengeli halde bulunan bu sıvının artış göstermesinin iki önemli faktörü vardır. Bu nedenler arasında en çok karşılaşılan durum kalp ve böbrek yetmezliği gibi durumların vücutta kendini göstermesidir. Bu tür olaylardan genellikle sarı bir sıvı renk oluşmaktadır. Bir diğer unsur ise zatürre sonucu meydana gelmekte olan su toplamasıdır. Bu tür hastalıkların oluşması ile göğsün yan kısmında dayanılmaz bir batıcı ağrı oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli solunum sistemi rahatsızlıklarına da neden olmaktadır. Hastalığın oluşması ile göğüs etrafında veya üzerinde tek bir noktada olmak üzere birtakım ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu durum ise iltihap kapmış olan akciğer zarlarının solunum yapma sırasında birbirine sürtünmesi ile oluşmaktadır. Ayrıca sıvı miktarı artmış olan kişiler sırt üstü yatamaz ve sıvının akciğeri sıkıştırması ile nefes alışverişinde birtakım sorunlar yaşarlar. Ayrıca akciğer su toplaması oluşması ile kuru ve sürekli öksürük oluşabilmektedir. Buna neden olan unsur ise akciğer zarlarında öksürük oluşumunu tetikleyen reflekslerin oluşmasıdır. Bunun yanı sıra yüksek ateş, üşüme ve titreme gibi rahatsızlıklar kendini gösterebilmektedir.

Akciğerde su toplaması ameliyatı nasıl yapılır?

Akciğerde su toplaması ameliyatı hastadan hastaya göre değişiklik göstermektedir. Suyun hangi bölgede oluştuğu oldukça önemlidir. Tıp alanında plörezi olarak bilinen bu hastalık akciğer etrafını kapsayan zarın enfeksiyon kapması veya iltihap kapması ile oluşmaktadır. Akciğerde su toplanması ameliyatı yapımında izlenilmesi gereken bazı yollar vardır. Bunlar;
 • İlk olarak doktor oluşmuş olan sıvının göğüsten akıtılmasını sağlar.
 • Bu işlem yaklaşık olarak bir veya iki ay sürebilmektedir.
 • Ameliyat yapılacak olan bölge hijyen konusunda yardımcı olacak sıvılar ile iyi bir şekilde temizlenir.
 • Kullanılacak aletlerin sırasına göre dizilir ve aletlerin temizliği her zaman ön plandadır.
 • İlk uygulama su toplanması belirlenmiş olan bölgenin dikkat bir şekilde açılması ve oluşan sıvının dışarı atılması ile başlar.
 • İlerleyen günlerde tekrar sıvı toplanması ihtimaline karşı hasta gözlem altına alınır.
 • Bu gibi durumlarda bazı kişilerde akciğer kalınlaşması meydana gelebilmektedir.
Akciğerde su toplanması ameliyatını yanı sıra uygulanabilecek birtakım ilaç tedavileri ve bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle hastalığın tedavisi için uygulanması gereken yöntemler bunlardır. Doktorlar bu yöntemler arasında en fazla antibiyotik ile tedavi yöntemini tercih ederler.

Akciğer Su Toplaması Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğerde Su Toplaması Kanser

Akciğerde Su Toplaması Kanser

Haber Bülteni

Güncel

Ciltte Su Toplaması Nasıl Geçer?

Ciltte Su Toplaması Nasıl Geçer?

Güncel

Yanık Su Toplaması Nasıl Geçer?

Yanık Su Toplaması Nasıl Geçer?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6