Kafada Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kafada Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Kafada su toplaması, insanlarda hidrosefali olarak adlandırılan bir hastalıktır. Beyin cerrahi alanına giren bu rahatsızlık kesinlikle tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardan biridir. Günümüzde insanlarda da çok ciddi bir şekilde rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu su toplanması beyin üzerinde meydana gelmektedir. Beyinde biriken omurilik sıvısının beyin boşluklarında birikmesi durumunda kafada su birikmesi ortaya çıkabilmektedir. Kafada su birikmesi beyinde bulunan birinci ve ikinci yan karıncıklar üzerinde bulunan ince delik yollarında meydana gelmektedir. Bu durumlarda asıl önemli olan kafa içi basıncı ciddi olarak sorunlara neden olmaktadır.

Kafada su toplaması neden olur?

Bu gibi durumlar daha çok insanlarda doğumsal olarak ortaya çıkmaktadır. Doğumdan kısa bir süre sonra kafa bölgesinde meydana gelen şişlikler ya da farklı nedenlerden dolayı tomografi cihazlarında görülen farklılıklardan dolayı teşhisi tesadüfen de meydana gelebilmektedir. İnsanlarda bu durum bazen de beyin bölgesinde meydana gelen tıkanıklıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle besleyici damarlarda ortaya çıkan tıkanıklıklar kafada su toplanması durumunun en büyük nedenlerinden biridir.

Bu durum bazı insanlarda da emilim bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durum hemen hemen her yaşta bu nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle herhangi bir yaşı olmadığı söylenebilmektedir.

Kafada su toplaması belirtileri nelerdir?

Büyüme: Kafa şeklinde ciddi olarak büyümeler meydana gelmektedir. Meydana gelen büyümeler ise genellikle ani olarak ortaya çıktığı için bu büyüme çok rahat bir şekilde anlaşılabilmektedir. En büyük fiziki belirti bu şekilde ortaya çıkmaktadır.

Sindirim: Genellikle mide bulantısı ve kusma şeklinde sindirim sorunları ortaya çıkmaktadır. Özellikle bu konuda normalde bile hassas olan bebeklerde kafada su toplaması rahatsızlıklarında kusma sorunu çok yaygın olarak ortaya çıkmaktadır.

Baş ağrısı: İnsanlarda çok ciddi bir şekilde ortaya çıkan bu durum baş ağrısı sorununa neden olmaktadır. Baş ağrısı kişide gün içerisinde sık sık ortaya çıkabilmektedir. Bunun için ağrı kesici ilaçlar bile sorunu çözemeyebilir.

Sınırlı hareket: Kişide bazı hareketler engellenebilmektedir. Özellikle istek dışı gerçekleşen durumların hareketi azalabilir.

Diğer belirtiler: Uykuya eğilim, idrar kaçırma, sürekli kas spazmı, koma, basınç artışı ve görme sorunları olarak ele alınabilir.

Kafada Su Toplaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Yetmezliği Akciğer Su Toplaması

Kalp Yetmezliği Akciğer Su Toplaması

Anne Karnındaki Bebekte Su Toplaması

Anne Karnındaki Bebekte Su Toplaması

Ayak Su Toplaması Nasıl Geçer?

Ayak Su Toplaması Nasıl Geçer?

Kalp Zarının Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Zarının Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğerde Su Toplaması Kanser

Akciğerde Su Toplaması Kanser

Güncel

Akciğer Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6