El Parmakta Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

El Parmakta Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

El Parmakta Su Toplaması

El parmakta su toplaması, el veya parmağın şişmesinden sonra sıkça görülen sağlık problemlerindendir. Bu durum, genellikle yaralanma ve yanma sonucunda meydana gelir. El ve parmak şişerek su toplayabilir. Bu rahatsızlığın tedavi edilebilmesi için, öncelikle su toplanmasının ve şişmenin nedeni çok iyi anlaşılmalıdır. Yanık sonucu oluşan el parmak su toplaması ile yaralanmalar sonucu oluşan su toplanmasının tedavisi farklıdır. Ayrıca, el ve parmağa alınan hasar veya darbe sonucu su toplanması meydana geldiği gibi, enfeksiyonlar sonucu da su toplanması oluşabilir.

Su Toplamasının Nedenleri

El parmakta su toplaması, el ve parmağa sert bir cismin aniden düşmesi ya da parmakların farkında olmadan kapı arasında sıkışması sonucu meydana gelebilir. Ancak bu su toplamaları yanıklar kadar ciddi olmadığından genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Yanık sonucu el ve parmaklarda oluşan su toplanması, diğer su toplamalarına göre daha uzun iyileşme süresi gerektirir. Yanıklar sonucunda oluşan içi su dolu kabarcıklar oldukça acı verir. Genellikle sıcak yaz günlerinde güneşe çok fazla maruz kalan kişilerin el ve parmaklarında yanıklar oluşur. Bu yanıklar çoğu zaman deri altında su toplanmasına neden olur.

El Parmakta Su Toplaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

El ve parmakta oluşan su toplamaları zaman içinde kendiliğinden iyileşme gösterir. El ve parmaklar sürekli hava ile temas halinde olduğu için iyileşme süresi çok hızlıdır. Eğer el ve parmakta oluşan kabarcıklar gündelik işlerinizi yapmanıza engel oluyorsa ve bir yere değdiği zaman size acı veriyorsa, bu durumda bir yara bandı veya bandaj ile elinizi kapatın ve akşam yatmadan önce tekrar açıp antiseptik krem veya yağlı krem sürerek üzerini kapatmadan uyuyun. El ve parmakta oluşan su toplamasının hava ile temasının kesilmesi tedavi sürecini de uzatır ve iyileşmesini engeller. El ve parmakta oluşan su toplamasını patlatmayın. Patlayan veya yırtılan yara sonucu sıvı dışarı akınca enfeksiyona açık hale gelir. Bu durum kalıcı lekelere dönüşmesine sebep olabilir.

Önleme Yöntemleri

El parmakta su toplamasını önlemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

  • Güneşe maruz kalma süresini sınırlayın ve güneş koruyucu krem kullanın.
  • El ve parmakları koruyacak eldivenler giyin.
  • Sıcak yüzeylerle teması minimize edin.
  • Kesici ve delici aletlerle çalışırken dikkatli olun.

Ekstra Bilgiler

El parmakta su toplaması genellikle ciddi bir sağlık sorunu değildir, ancak bazı durumlarda profesyonel tıbbi müdahale gerektirebilir. Özellikle enfeksiyon belirtileri (kızarıklık, şişlik, artan ağrı) gördüğünüzde bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir. Ayrıca, bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler için enfeksiyon riski daha yüksek olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dizin Su Toplaması Nedenleri?

Dizin Su Toplaması Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ameliyat Sonrası Su Toplaması Nedenleri?

Ameliyat Sonrası Su Toplaması Nedenleri?

Dudakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Dudakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Ayak Üstünde Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Üstünde Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Su Toplaması Kanser

Akciğerde Su Toplaması Kanser

Beyin Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi