Yanık Su Toplaması Patlatılır mı?
15 Mayıs 2024

Yanık Su Toplaması Patlatılır mı?

Yanık su toplaması patlatılır mı, deride meydana gelen yanık sonrasında su toplanması gözlenir. Bu alanda tahribat oluşması ile su birikimi fizyolojik sıvı birikimi olarak değerlendirir. Deride üst deri ve alt deri olmak üzere bu bölümde bulunan hücrelerinin ölmesi sonucu meydana geldiği belirtilirken; sinir hücrelerine zarar verdiği de belirtilmektedir. Tıp literatüründe küçük su toplamalarına vezikül ismi verilirken; büyük su toplamalarına ise bül ismi verilir. Yanık sonucu meydana gelen su toplanması deride bulunan hücrelerin içerisinde olan sıvının kendiliğinden dışarı çıkması ile patlaması sağlanır.

Yanık su toplaması patlatılır mı diye sorulursa kendiliğinden patlamasının beklenmesi daha sağlıklı sonuçlar doğurur. Başkası tarafından patlatılması bu bölümde bulunan tahribatın daha fazla olmasına sebebiyet verir. Hasta da bulunan yanığın derecesine göre gerekli tedaviye işlemi uygulanırken; başkası tarafından patlatılması ciltte deformasyon oluşmasına sebebiyet verir. Yanığa bağlı bu bölümde doku kaybının fazla olmasına sebebiyet verirken; yaranın iyileşmesini geciktirir.

Yanık su toplaması patlatılır mı sorusuna patlatma sonucu deride iz kalmasına sebebiyet verir şekline cevap verilebilir. Bazı yanıkların tramvaya bağlı ortaya çıktığı belirtilirken; deri hastalığı oluşumuna sebebiyet verir. Güneş ışınlarının olumsuz etkileri sebebiyle cilt üzerinde bulunan yanıklar su toplamasına sebebiyet verir. Aşırı güneş ışınlarına maruz kalan kişiler de oldukça fazla gözlenir. Tedavisi ciltte bulunan su kesesinin büyüklüğüne göre değişiklik gösterirken; doktorun uygulayacağı tetkik ve tedavileri bu bölümde bulunan sıvının tedavi edilmesi su kesesine müdahale edilmeden gerekli işlemlerin yapılması sağlanır.

Yanık su toplaması patlatılır mı uygulanması gerekenler

Buhar, güneş ışınları, ateş, kimyasal etkiler sebebiyle oluşan yanık kısımlarında bulunan su keseciklerinin patlatılmaması son derece önemlidir. Bu bölümde bulunan su toplanmasının içerisindeki sıvı iltihapsız olduğundan dolayı müdahale edilmemesi son derece önemlidir. Güneş yanığına bağlı olarak oluşan yanıkta su toplaması birkaç gün sonra ortaya çıkarken; bu bölümde oluşan yanığın tedavi edilmesi için su toplanmış olan keseciklere müdahale edilmeden doktorun vereceği uygun ilaçlar ile bu bölümün tedavi edilmesi gerekir.

Yanık su toplaması patlatılır mı sorusuna müdahale edilmesi başka komplikasyonların oluşmasına sebebiyet verir olarak cevaplanabilir. Özellikle yanığın derecesi büyük ise bu bölümde enfeksiyon ve bakteri üremesine sebebiyet verdiği için başka cilt problemleri oluşturur. Sıklıkla karşılaşılan şikâyetlerde bulunan su kesiklerinin gelişi güzel patlatılması doğru olmaz. Bu bölümde steril uygulamalar ile gerekli tedavi sağlanır.

Yanık sıvı toplaması patlatılır mı dikkat edilmesi gereken noktalar
  • Kesenin kendiliğinden patlamasının daha sağlıklı olduğu belirtilirken; derinin soyulmaması en büyük uyarılar içerisinde yer alır.
  • Yanığın derecesine bağlı olarak su keseciğinin bulunduğu bölüme soğuk uygulama yapılırken; kişide bulunan ağrının hafifletilmesi sağlanır. Yanık gereğinden fazla büyüklükte ise doktorun uygulayacağı başka yöntemler ile gerekirse vücudun herhangi bir yerinden alınan parça ile bu bölümde iyileşme sağlanır.
  • İkinci, üçüncü ve dördüncü derece yanıklarda tedavi için su keseciğine cerrahi müdahale gerekebilir. Yanık sonrasında gerekli ilaç ve krem kullanımı ile bu bölümde bulunan ağrının dindirilmesi sağlanır.
  • Bu süreç içerisinde kişinin kendiliğinden yoğurt veya macun gibi uygulamalar kullanarak yaraya müdahale etmesi son derece sakıncalıdır.
  • Yapılan bilinçsiz uygulamalar ciltte hasarın daha fazla olmasına sebebiyet verirken; başka hastalıkların oluşumunu tetikler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

GÖKŞEN

10 Mayıs 2024 Cuma

Elim yandı ve su topladı akşamları hematen sürüp steril bezle kapalı tutuyorum
Sabah kalktığımda sanki daha fazla büyüdüğünü hissediyorum ne yapmam gerekir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Geçmiş olsun. Yanık bölgesini temiz ve kuru tutmaya devam edin. Su toplaması ciddi bir durumu işaret edebilir, bu yüzden bir sağlık profesyoneline danışmanız önemlidir. Ayrıca, hücre yenileyici bir krem kullanabilirsiniz. Kesinlikle su toplamış bölgeyi patlatmayın.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ciğerlerin Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Ciğerlerin Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Bacakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Kolda Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Dudakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Dudakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Güncel

Damakta Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Damakta Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Anne Karnındaki Bebekte Su Toplaması

Anne Karnındaki Bebekte Su Toplaması

Gebelikte Beyinde Su Toplanması

Gebelikte Beyinde Su Toplanması

Beyinde Su Toplaması Riskleri Nelerdir?

Beyinde Su Toplaması Riskleri Nelerdir?

Yüzde Su Toplaması Nasıl Geçer?

Yüzde Su Toplaması Nasıl Geçer?