Ciltte Su Toplaması Nasıl Geçer?
22 Haziran 2024

Ciltte Su Toplaması Nasıl Geçer?

Ciltte Su Toplanması Nasıl Geçer?

Ciltte oluşan su toplamaları belirli nedenlere bağlı olarak meydana gelir. Ciltte biriken su her bölgede farklı kabarcıkların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle ciltte toplanan suyun neden ve ne şekilde meydana geldiğini iyi bilmek önemlidir. Örneğin, ayaklarda ve ellerde oluşan su toplanması genellikle deri nemliyken sürtünme yolu ile tahriş olarak kabarcıkların oluşmasına ve bu kabarcıkların su toplamasına neden olurken, dudakta oluşan su toplanması ise çoğu zaman tüketilen besinlerin sıcak ve soğuk olarak dikkat etmeden aynı anda tüketilmesi sonucu hassas olan derinin zedelenmesine neden olmaktadır. Bu zedelenme sonucu dudakta ve dudak çevresinde tahrişe neden olarak kabarcıkların oluşmasına ve bu kabarcıkların zaman içinde su toplamasına neden olmaktadır. Dudak çevresi, ayak ve elde toplanan su toplamasından daha hassastır. Bu nedenle dudak ve dudak çevresinde oluşan su toplanmasını kesinlikle patlatıp dağıtmamak gerekir.

Ciltte Su Toplanması Nasıl Geçer?

Her bölgede oluşan su toplanmasının farklı yöntemleri vardır. Ancak her durumda ciltte toplanan suyun enfeksiyona yol açmaması için steril olması ve sürekli temizlenmesi gerekir. Çünkü enfeksiyona yol açılan durumlarda iyileşme söz konusu olmayacağı gibi, deri altı daha çok zarar görebilir.

Ciltte Su Toplanması Nasıl Tedavi Edilir?

Ciltte oluşan su toplanması öncelikle steril bir iğne ucu ile çok ufak bir delik açılarak içindeki sıvının dışarı çıkarılması sağlanmalıdır. Daha sonra üzerine alkol veya iyotlu su döktüğünüz gazlı bezi, hafifçe su toplanan bölgeye bastırarak bu bölgenin enfeksiyon kapmamasını sağlayın. Daha sonra bir bandaj ile kapatarak ara ara antiseptik kremler veya antibiyotik kremler sürerek yara oluşmadan bu bölgenin tedavisini sağlayın.

Dudak ve Dudak Çevresinde Su Toplanması

Dudak ve dudak çevresinde oluşan su toplanması oldukça acı verir. Bunun nedeni bu bölgedeki derinin daha hassas olmasıdır. Bu nedenle bu bölgede oluşan kabarcık patlatılmamalıdır. Bunun yerine çay içerken çayın buharını kabarcığın üzerine doğru tutmanız kabarcığın kısa sürede sönmesini sağlayacaktır. Daha sonra çayın ilk sıcaklığı geçtikten sonra ara ara kabarcığın üzerine ısısını vererek hafifçe bastırabilirsiniz. Böylelikle kabarcık patlamadan içindeki su dağılmış olur.

Genel Bakım ve Öneriler

 • Yapılan her işlemin ardından mutlaka krem sürerek o bölgenin yumuşatılmasını sağlayın. Böylelikle ölü hücreler deri üzerinde kabuk bağlanmasını sağlar. Bu kabukları el sürmeden steril olan bir cımbız yardımıyla temizleyin.
 • Deriye zarar vermemek için sıkı ayakkabılar giymekten kaçının.
 • Nemlendirici kremler kullanarak cildinizi sürekli nemli tutun.
 • Yaralı bölgeyi temiz tutmak için düzenli olarak antiseptik solüsyonlarla temizleyin.
 • Doktor önerisi ile antibiyotik krem veya losyonlar kullanabilirsiniz.

Ekstra Bilgiler

Ciltte su toplanması genellikle hafif travmalar, sürtünme veya yanıklar sonucu ortaya çıkar. Ancak bazı durumlarda altta yatan sağlık sorunları da bu duruma yol açabilir. Örneğin, diyabetik hastalarda ciltte su toplanması daha sık görülebilir. Bu nedenle, eğer cildinizde sık sık su toplamaları görülüyorsa, altta yatan bir sağlık sorununu değerlendirmek için bir doktora danışmanız önemlidir.

Ciltte Su Toplaması Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Su Toplaması Nasıl Geçer?

Su Toplaması Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Su Toplamasına Ne İyi Gelir?

Su Toplamasına Ne İyi Gelir?

Parmakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Parmakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Karında Su Toplanması Bitkisel Tedavisi

Karında Su Toplanması Bitkisel Tedavisi

Beyin Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyinde Su Toplaması Riskleri Nelerdir?

Beyinde Su Toplaması Riskleri Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6