Parmakta Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Parmakta Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta su toplaması, çeşitli faktörler ve nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Sıvı birikmesi çoğunlukla fizyolojik etkenlerden dolayı deri altında veya üst bölgesinde oluşabilmektedir. Suyun biriktiği alanda sinir ve kan damarı bulunmamaktadır. Halk arasında parmakta su toplaması olarak bilinen durumun oluşmasında birçok etken söz konusudur. Çoğunlukla bir kaza, yaralanma, düşme, sıkma, tutma, yanma ve ağır kaldırma durumlarında epitel doku zedelenir. Bu zedelenme sonrasında hücrelerde bulunan sıvının belirli bir miktarı dışarı atılır. Hücrelerden sızan bu sıvı, parmak üzerinde bölgesel olarak su birikmesine neden olur. Şayet bu bölge uygun ilaçlar ile dezenfekte edilmezse, iltihaplanma durumu söz konusu olabilir. Parmakta su toplaması baloncuklar şeklinde kişinin karşısına çıkarsa, boşaltılmasında fayda vardır. Su toplanan bölge öncelikle sterilize edilmiş bir iğne yardımı ile patlatılır. Böylelikle parmakta su toplanan bölgede bulunan su alınmış olur. Temiz bir gazlı bez ile sarıldıktan sonra kişinin parmaklarındaki ağrı azalacak ve iyileşme süreci hızlanacaktır.

Yanıklar Sonrasında Parmakta Su Toplaması

Parmakta su toplamasının birçok nedeni bulunmaktadır. Ancak oluşan su toplaması güneş yanığı veya yangın ortamında kalınmasından dolayı oluşmuş ise bu durum tehlikelidir. Böylesi bir durumda parmakta su toplaması görülen bölgenin patlatılması doğru olmayabilir. Suyun alınması kişinin şok geçirmesine neden olabilmektedir. Şok geçirmesindeki temel neden, hücrelerin ihtiyaç duyduğu suyun birdenbire alınması halinde kişinin sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmasıdır. Parmakta biriken bu su, ateşlenme ve ciddi ağrılara neden olabilir. Bu nedenle böyle bir durum gözlemlendiğinde ikinci ve üçüncü derece yanık tedavisi uygulanarak tedavi belirlenmelidir. Parmak bölgesinde oluşan bu su tedavisi için serum ve ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Böylelikle enfeksiyon riski azalarak kişinin sağlıklı bir şekilde iyileşmesi sağlanmaktadır.

Parmakta Su Toplamasının Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Çoğunlukla parmakların darbe alması sonrasında oluşan su toplama durumu bazen ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Parmakta su toplaması halinde hücresel yıkım durumu söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra, dezenfekte edilmemesi halinde iltihaplanma oluşabilir. Bununla birlikte zararlı bakteri ve virüslerin bu suya karışması veya su toplanan bölgenin patlatılması halinde başka bir kısım hastalıkların oluşmasına neden olabilir.

Parmakta Su Toplaması Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Uzmanlar, bir yaralanma ve darbe sonrasında oluşan parmakta su toplaması durumunda; sterilize edilen bir iğne ile kabuk ucu açılarak suyun boşaltılması halinde kişideki ağrıların azalacağını ve tedavinin çabuklaşacağını dile getirmişlerdir. Ancak yanık gibi durumların gözlemlenmesi halinde oluşan su torbalarında ciddi enfeksiyon riski bulunduğunu belirtmişlerdir. Böylesi bir durumda uzman hekime başvurulmalıdır. Uzman hekim ilaç, merhem ve serum tedavileri uygular. Akabinde bölgesel tedavi sayesinde parmakta su toplaması sorunu son bulur. Ancak beklenmeyen bir durum gözlemlenmesi halinde konu uzman hekime bildirilmelidir.

Ekstra Bilgiler ve Önlemler

Parmakta su toplamasını önlemek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır:

  • Darbelere karşı koruyucu eldivenler kullanmak
  • Sıcak nesnelere doğrudan temas etmekten kaçınmak
  • Temizlik ve dezenfeksiyon kurallarına uymak
  • Güneş yanıklarından korunmak için güneş kremi kullanmak
Bu önlemler, parmakta su toplamasının meydana gelmesini önlemeye yardımcı olabilir ve böylece sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vücudun Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Vücudun Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Güneş Yanığı Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Güneş Yanığı Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Ameliyat Sonrası Su Toplaması Nedenleri?

Ameliyat Sonrası Su Toplaması Nedenleri?

Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Beyinde Su Toplanması

Gebelikte Beyinde Su Toplanması

Güncel

Su Toplaması Nasıl Geçer?

Su Toplaması Nasıl Geçer?

Güncel

Ciltte Su Toplaması Nasıl Geçer?

Ciltte Su Toplaması Nasıl Geçer?