Yumurtalık Kanserinde Karında Su Toplanması
15 Mayıs 2024

Yumurtalık Kanserinde Karında Su Toplanması

Yumurtalık kanserinde karında su toplanması; yumurtalık kanseri (Over kanseri) oluşan bireylerde, kanserin ileri ki safhalarında görülen karın boşluğunda tümörün yayılmacı politika izlemesinden kaynaklanan sıvı birikimidir. Bu sıvı tıp dilinde asit olarak adlandırılmaktadır. Yumurtalık kanseri; rahim içi ve rahim ağzı kanseri türlerinden sonra, kadınlarda görülen en sık kanser türüdür. Sıklık bakımından sıralamada geride olsa da öldürücülük bakımından ilk sırada gelmektedir. Bunun sebebi hastalığın erken safhalarda teşhis edilememesidir. Genellikle hastalar karında sıvı birikmesi sonucu, karnın şişmesini takiben ağrı hissinin artmasıyla şikâyet etmektedirler. Rahatsızlanan birey hastaneye başvurduğunda genellikle hastalık ilerleyen safhalarına ulaşmıştır.

Yumurtalık kanserinde karında su toplanmasının belirtileri nelerdir?
 • Yumurtalıklarda biriken asit sıvısı hastalığın ileri ki seviyelerinde görülür. Bu sıvı bireyde karın ağrısı hissini arttırmaktadır.
 • Bu sıvıdan yayılan hormonlar bireyde vücut kıllarının artmasına, düzensiz adet görülmesine, memelerde belirgin büyümelere neden olabilmektedir.
 • Hastalık bireyde şişkinlik hissi, hazımsızlık hissi verir.
 • Bazı durumlarda sıvının aşırı birikimi komşu organlara baskı oluşturur. Sık idrar yapma isteği doğurur.
 • Bulantı ve kilo kaybı gözlenebilmektedir.
Yumurtalık kanserinde karında su toplanması tedavisi nasıl yapılır?

Yumurtalık kanserinin sebebi olduğu için, böyle bir durumda hasta mutlaka cerrahi müdahale ile kanserin yayıldığı kısımlardan arındırılmalıdır. Hastalığın çok ilerlemiş olduğu bazı durumlarda, tümörün yayılma durumuna göre yumurtalıkların ikisi birden ve rahim ameliyatla alınır. Böylece kanserin yarattığı sıvılar ve kanserli hücreler vücuttan tamamen uzaklaştırılarak tekrardan kanser gelişimi engellenmeye çalışılır. Bu amaçla ameliyat sonrası ilaç tedavisinin yanı sıra radyoterapi tedavileri de uygulanarak ortamda kalan kanser hücreleri tamamen yok edilmektedir.

Yumurtalık kanserinde karında su toplanması tedaviden sonra hasta kontrolü

Hastalar üç ayda bir olmak koşulu ile iki yıl boyunca fiziki muayene ile takip edilirler. Gerekli görülen durumlarda kan tahlilleri yapılır ve karın tomografisi çekilir. Sonraki dönemlerde de yılda bir kez kontroller devam ettirilir.

Yumurtalık Kanserinde Karında Su Toplanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Su Toplaması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Su Toplaması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Su Toplaması Nasıl Geçer?

Su Toplaması Nasıl Geçer?

Karında Su Toplanması Bitkisel Tedavisi

Karında Su Toplanması Bitkisel Tedavisi

Yanık Sonrası Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Yanık Sonrası Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Dizin Su Toplaması Nedenleri?

Dizin Su Toplaması Nedenleri?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6