Testis Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Testis Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Testis su toplaması, adından da anlaşılabileceği gibi erkeklerde meydana gelen rahatsızlıklardan biridir. Tıbbi olarak adı "Hidrosel" olarak bilinen bu rahatsızlık, testis üzerinde bulunan zarların arasında meydana gelmektedir. Bu zarlar arasında biriken su ile meydana gelen farklılıklar genel olarak testisi etkilemektedir. Bu nedenle ortaya çıkacak olan belirtiler de etkin bir şekilde dışarıdan hissedilebilir. Testiste su toplanması yani hidrosel birçok zaman bir estetik sorunu olarak erkeklerin karşısına çıkmaktadır. Bunun yanı sıra küçükte olsa meydana gelen rahatsızlıklar insanlarda bu durumun bir sorun olmasına neden olabilmektedir. Özellikle bacak üst üste atma durumunda rahatsızlık verebilir. Günümüzde doğan bebeklerin yaklaşık olarak yüzde onun da hidrosel doğum sonrasında var olmaktadır. Genellikle bebeklerde ilk bir yıl içerisinde sorun kendiliğinden ortadan kalkmaya başlar. Normalde testislerin korunması için testisleri çevreleyen zarlar içerisinde su bulunmaktadır. Bu sular bölgede yumuşaklığı sağlayarak aynı zamanda testislerin toplu durmasını sağlamaktadır. Ancak belli yerlerde meydana gelen testis su toplaması durumunda şişlikler meydana gelerek estetik sorunlara neden olabilmektedir.

Belirtileri nelerdir?
  • Meydana gelen en büyük belirti testislerin birinde ya da bir bölgesinde meydana gelen şişliklerdir. Bu şişlikler testis üzerindeki yumurtada değil yumurtayı çevreleyen kısımlarda meydana gelir ve yumurtadan bağımsız hareket eder. Bu şişlikler biraz sert olabilir ancak testis torbası içerisinde hareketli olabilir.
  • Belirtiler arasında düşünülenin aksine herhangi bir ağrı söz konusu değildir. Hatta bu şişlikler hafif sıkılsa bile herhangi bir ağrı olmamaktadır. Bunun için kişi kendi kendini muayene edebilir. Testis su toplaması, bu şekilde de belirtiler gösterebilir.
  • Kişide bu su toplanması durumunda huzursuzluklara neden olabilir. Tamamen psikolojik olan bu huzursuzluk durumu testiste su toplanması nedeniyle daha çok bacak üst üste atma durumunda ortaya çıkmaktadır.
Testis su toplaması neden olur?

Hidrosel yani testis su toplaması durumlarının yüzde onu kadarı testis tümörlerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum nedeniyle en kısa süre içerisinde kişinin doktora gitmesi ile ortaya çıkarılmalıdır. Eğer sizde de testis su toplaması gibi bir durum varsa kesinlikle testis muayenelerini yaptırmanız gerekmektedir.

Zarlar içerisinde bulunan damarlardan herhangi birinin tıkanması durumunda da testis su toplaması sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda testis içerisindeki su alınsa bile tekrar oluşma durumu söz konusu olabilmektedir.

Testis su toplaması nasıl tedavi edilir?

Testis su toplaması durumunda yapılabilecek tek tedavi cerrahi tedavilerdir. Bu tedavilerle birlikte testis içerisinde bulunan su çok rahat bir şekilde alınabilir. Ancak bu sorunun tekrarlama durumu yüksektir. Genellikle erkeklerde ameliyatı kabul etmeme durumu çok yaygındır. Bu nedenle geçici bir işlem ile bir iğne yardımı ile bu bölgedeki su alınabilmektedir. Asıl tedavide ise bölgedeki sıvı ameliyatla alınır ve bölgede sorunun tekrar gelişmemesi için özel ilaçlar tutulmalıdır.

Testis Su Toplaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğerde Su Toplaması Kanser

Akciğerde Su Toplaması Kanser

Haber Bülteni

Güncel

Elde Su Toplaması Nasıl Geçer?

Elde Su Toplaması Nasıl Geçer?

Güncel

Gözde Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6